Dvogodišnja je biljka, pa u prvoj godini oblikuje glavicu (veliki pupoljak pokriven lišćem), a u drugoj razgranatu cvjetonosnu stabljiku, sa žutim cvjetovima. Sjeme je sitno, loptasto, tamne boje. Zadržava klijavost osam do 10 godina.
Vitamin U prisutan je samo u kiselom kupusu
Suprotno ustaljenom vjerovanju, kupus nije osobito hranjivo povrće kad je riječ o
energiji; pruža jedva 40 kalorija na 100 grama, ne više od mohuna, a mnogo manje od krompira. No, zato sadrži prilične količine fosfora, kalcija, kalija, sumpora te željeza, bakra, cinka i magnezija. Osobitost mu je što je bogat vitaminom C, ali i vitaminima A, B-1, B-2, PP i K, te posebnom vrstom vitamina - vitaminom U koji nalazimo samo u kiselom kupusu.
Svi ti elementi čine kupus hranom s mnoštvom dobrih svojstava, ali samo u sirovom stanju!
Kupus (Brassica oleracea var. capitata) danas se uzgaja u vrtovima i na poljima. Njegove varijacije su brojne -najpoznatiji je zeleni, bijeli i crveni. Kuhanjem kupusa gubi se vitamin C. Usljed velike količine mineralnih tvari (0,88 posto) i velike količine kalija (475 mg na 100 g) kupus djeluje na izlučivanje vode iz tijela, te liječi bolesti izazvane poremećenom izmjenom tvari, kao što su giht i reuma. Kao lijek kupus se podjednako upotrebljava za unutrašnju i vanjsku primjenu. Ako nije toliko zanimljiv kao jelo, on je itekako koristan zbog svojih začuđujuće ljekovitih svojstava koja omogućuju ublažavanje raznih zdravstvenih tegoba.
Ljekoviti svježi listovi
Vanjska upotreba kupusa naročito je raširena u narodnoj medicini, a najčešće se upotrebljava u svježem stanju, pri čemu se koriste svježi i zdravi listovi. Prije upotrebe listove treba dobro oprati i očistiti, posušiti čistom krpom i odstraniti zadebljala lisna rebra (žile), te ih zatim treba omekšati - bilo da se preko njih pređe mlakom peglom ili kakvom flašom. Prije stavljanja na bolno mjesto, listove treba malo zagrijati. Obično se privija po nekoliko listova, koji se, zatim, pričvrste zavojem. Oblozi se obično stavljaju dva puta dnevno - ujutro i uvečer. Prema nekim autorima, Istovi crvenog kupusa su korisniji za vanjsku upotrebu, nego listovi zelenog kupusa. Kada se upotrebljavaju listovi bijeloga kupusa, treba odabrati listove što tamnozelenije Doje. U nekim slučajevima se mjesto cijelih listova može privija sitno isjeckan svježi kupus.
Šta sve liječe oblozi
Listovi kupusa stavljaju se na opekline, rane, čireve, uboje, za liječenje reumatizma, gihta, te u slučaju da ga želudac podnosi, a jetra ne reagira - može se vrlo dugo upotrebljavati za liječenje reumatičnih bolova lumbaga, išijasa i sl. Oblozi od listova koriste se za liječenje čireva i gnojnih rana koje teško zacjeljuju. Djelovanjem kupusa, gnoj se oslobađa i ističe, a rane zacjeljuju. Prije stavljanja obloga, čir ili ranu treba dobro očistiti razblaženim alkoholom ili čajem od kamilice! Na isti način, oblozima od listova kupusa liječe se i gnojne rane vezivnog tkiva, nagnječenja i slično. Gnojna upala prsta može se izliječiti tako da se oboljeli prst uvija u dva svježa lista kupusa, oblog se mijenja dva puta dnevno. Oblozi od kupusa stavljaju se i na bolna mjesta zbog neuralgije, išijasa, lumbaga, re-umatskih bolova, upale mišića, uganuća, migrene i glavobolje, te kod iznenadne glavobolje. Oblozi od svježih listova kupusa stavljaju se i u području jetre (zbog bolova) u području želuca (zbog bolova u želucu, crijevima, protiv proljeva, dizenterije), te u području mokraćnog mjehura (protiv upale mjehura). Svježim listovima kupusa oblažu se blaže opekotine, jer ublažavaju bolove i ubrzavaju izlječenje. Na isti način se može ublažiti bol zbog uboda ose ili pčele, a i ujed pauka. Protiv upale maternice i pretjeranog krvarenja kod menstruacije, također se preporučuju oblozi od kupusa. Stavljaju se na trbuh i u području bubrega, a takve obloge na grudi stavljaju oni koji pate od astme ili imaju bronhitis sa dosta sluzi,
Napravite sok od kupusa
Potrebno je: 500 g svježeg kupusa, sok od 1/2 limuna, so po ukusu, ali što manje! Očistiti kupus, samljeti ili naribati, malo posoliti i ostaviti da odstoji nekoliko minuta. Masu dobro ocijediti kroz dvostruku gazu. Dobivenom soku dodati sok od limuna.
Sok se uzima između obroka, a ukoliko izaziva probavne smetnje - piti ga sat nakon obroka, a prije obroka popiti čaj od kamilice i kima (1:1). Sok se ne smije iscijediti pa čuvati u hladnjaku, a pogotovo se ne može pasterizirati! Isto tako, sok se ne može na bilo koji način prerađivati jer gubi na efikasnosti.
ZAPAMTITE: SAMO SVJEŽE ISCIJEĐEN I ODMAH UPOTRIJEBLJEN SOK DJELUJE I
Kako stavljati obloge
• Apscesi: Svi gnojni procesi upalne naravi (crni prištevi, furunkulL flegmo-ne, gnojne upale žlijezda, zanoktice, tumori) mogu se viđati kupusovim listom koji će suzbiti upalu i izvući gnoj. Na gnojno mjesto treba staviti tri sloja kupusova lista tako da pokriju veliku površinu i ostaviti da djeluju nekoliko sati ili čak cijele noći. Postupak se opetuje sve do ozdravljenja oboljelog mjesta.
• Bronhitis: Na prsa i leđa, već prema tome gdje je bol najžešća, stave se tri ili četiri lista kupusa, pričvrste zavojem i ostave cijelu noć.
• Čirevi: Listovi kupusa najdjelotvorniji su u liječenju čireva. Postupak je isti kao u rana, listovi se mijenjaju sve do izlječenja oboljelog mjesta.
• Dermatoze: Akne, lišajevi te neke vrste ekcema ublažuju se oblozima od listova ili losiona od soka svježeg kupusa.
• Rane: Obložiti listovima kupusa tako da prelaze rub rane i mijenjati u početku svaka dva sata, a zatim svaka četiri sata. Listovi kupusa izvlače nečistoću koja se odstranjuje čišćenjem rane slanom vodom (kašičica morske soli stavi se u čašu prokuhane i ohlađene vode ili destilirane vode) svaki put kad se mijenjaju listovi.
• Udarci: Da bi se odstranile čak i veće modrice, stavljaju se oblozi od listova kupusa uvijenih u smotuljke koji se mijenjaju čim se sasuše, odnosno izgube svježinu.
Jedite krstašice
Kupus je čelnik roda krstašica u koje spadaju još neke vrste kupusa te brokoli i prokulice. Svima im je zajedničko da osiguravaju najbolju zaštitu od raka dojke.
Evo top deset biljaka - zaštitnica od raka dojke:
1) Brokoli
2) Prokulica
3) Kupus
4) Cvjetača
5) Brassica oleracea - raštika
6) Kelj
7) Radić
8) Bijela repa
9) Cvekla
10) Potočarka.
Dobro je znati
1. Kupus pripremljen kao gusta čorba dobar je za plućne bolesnike, jer jača dišne puteve.
2. Kuhani kupus, sladak ili kiseli, teško je probavljiv; sirovi - sladak ili kiseli želudac provari za dva sata, dok za kuhani treba četiri sata!
3. Kuhani slatki kupus ne bi trebali uzimati ljudi koji pate od glavobolje Ili imaju slab želudac.
4. Svježe istisnuti sok od crvenog kupusa pomiješan sa malo šećera ili još bolje sa medom, blagotvorno djeluje na pluća. Slično djeluju i druge vrste kupusa, ali crveni je najbolji.
5. Ljekovitost kiselog kupusa povećava se ako se pri kiseljenju između redova kupusa stavlja red lišća vinove loze, grožđa, na kriške izrezane dunje, jabuke, kukuruza, kumina i komorača, a soli posve malo. Ovako ukiseljeni kupus prikladan je za jelo i za lijek.
6. Kiseli kupus treba jesti prijesan, nekuhan, jer je u njemu količina mliječne kiseline još nepromijenjena
0 comments:
Objavi komentar